7 Temmuz 2018

Canım Lviv <3

Ukrayna olunca herkesin aklına gelen şey belli. Şimdi ters köşe olmaya hazır mısınız?

Lviv Gezi
Bundan tam 1 yıl önce dükkanda tadilat var bahanesiyle Ukrayna/Lviv’e gittim. Böyle saçma bahaneleri yemezler arkadaşlar. 🙂

Neden Lviv?
Lviv, Ukrayna’nın Polonya sınırında Ukrayna’nın en popüler 3. Şehri.
Tarihi açıdan Lviv’e bakınca Polonya, Sovyet Rusya, Nazilere kadar hepsinin hakimiyeti altına girmiş, haliyle her farklı toplum buraya iz bırakmış da gitmiş, bu izleri Müze, bina ve kiliselerde görmek mümkün.
Lviv, şimdiye kadar gördüğüm gezilmesi en basit şehir.
Kaç gün kalsam? diyorsanız. 2-3 gün çok çok yetiyor.
Ucuz mu? Ben Belgrad’a ucuz derdim Lviv’i görene kadar. Türkiye’ye göre inanılmaz komik rakamlara inanılmaz lezzetler tatmanız mümkün.

Canım Lviv.
Kalp <3

Lviv Blog notlari


En önemli konuya geldik.
Ne var arkadaş bu Lviv de ? 

Lviv Town Hall: Belediye binasının çatısına çıkıp bütün şehri görebilirsiniz. Baştan söyleyeyim 400 basamak merdiven çıkacaksınız. Bence de ne gerek var. 🙂

Lychakiv Mezarlığı: Mezarlık mı ? Yok artık diyebilirsiniz. heykelleri ve ihtişamı ile gerçekten bir açık hava müzesi olarak da kabul edebiliriz. Mezarlığa girmeye cüzi bi rakam veriyorsunuz.

Lviv Opera House: Opera Binası şehrin simgesi, diğer SSCB ülkeleri gibi şehrin hemen merkezinde. İç ve dış mimarisiyle ben buradayım der gibi. Lviv’e giderseniz mutlaka operaya gidin.

Lviv bit pazarı: Plak koleksiyoncusu olarak ben çok sevdim. 2. Dünya savaşından kalma miğfer, daktilo, para daha bir sürü şey. Ben dönerken led zepplin ve Michael Jackson plağını sadece 35tl ye bunun yanında bir’ de akordiyon aldım ona da 80 TL bir ücret verdim.

Memorial Museum: Lviv tarihte o kadar kötü günler geçirmiş ki Nazi döneminde bütün Yahudiler yakılmış, Sovyet Rusya döneminde bir sürü olay olmuş. Burası eski bir hapishane bütün kötü olayların yaşandığı yeri müzeleştirmişler. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Arkhivna Sokağı: Lviv’de gerçekleşen bağımsız film festivali olan Kinolev festivaline ithafen bu sokağın 7 farklı adı var. Her sene sokağa bir tabela ekleniyor. Sokağın isimleri arasında Charlie Chaplin, Federico Fellini gibi isimler var.

Potocki Sarayı: Biz de nasıl cami yaptırılıyorsa Ukrayna/Lviv de soylular kendileri için saray yaptırırmış. Burası da Potocki ailesi ait Potocki sarayı. Burası aynı zamanda müze. Dışarısı kadar içerisi de şahane.

Peki bu Lviv’ de ne yenir ne içilir? 
Nihayet en sevdiğim bölümdeyiz. Şimdi size önereceğim yerler Lviv’in kalburüstü mekanları sıkı durun.

Atlas: Hem lokasyon hem de kahvaltı açısından çok beğenmiştim. Kaldığım süre boyunca sürekli burada kahvaltı yaptım.

Baczewski Restoran: Akşam yemeği için Lviv’de gittiğimiz en iyi restoran’dı. Çok lüks ve popüler olduğu için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Tante Sophie: Mekanı görünce aklınıza direk Alaçatı gelecek. Salyagozuyla ünlü bir mekan eğer seviyorsanız Sophie mutlaka uğrayın.

House of Legends: Yanlış hatırlamıyorsam 4 katlı bir yer. Buranın özelliği çatısından eski bir araba ve para atılan bir heykel var. İnsanlar sadece bunları görmeye bile House of legends geliyorlar. Ben de onlardan biriydim. 🙂

Libraria Speakeasy Bar: Bir abim derdi ki ; ‘’ en iyi reklam fısıltıdır.’’ Barın en güzel yanı Jazz grupların çalması. Her gün farklı bir grup çıkıyormuş. Ben çok beğenmiştim.

4Friends Whiskey Pub: Burası viski konsepti üstüne kurulu, içeride çeşitli viskilerin olduğu muhteşem bar. Allahtan uber sayesinde evin yolunu buldum. 🙂 Ukrayna sadece Ukrayna değilmiş dimi? 🙂

Doğancan Polat

Sınır Dışı , , , ,
2 Yorum
  1. İlk fırsatta Lviv gezi planı yapacağım 🙂 İnşallah ters köşe olmam 🤗

  2. Sait Ali Çınar 8 Temmuz 2018 at 22:34 Cevapla

    Bravo Dogancan . Gördüğün gezindiğin yerleri bu şekilde doğal ve içten bir şekilde bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim . Herşey gönlünce olsun

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir