30 Haziran 2018

Uçurum

“Bir an” denilen zaman dilimine birden fazla tepki verebiliyormuş vücut; öğreniyor insan.
Kulaklarımdan sanki alev çıkacak tabirinin az bulunduğu yanma hissi,


“İçime sanki deve oturdu, nefes alamıyorum.” denilen kalp sıkışması, gözün önüne perde indiğine inanmak istenilen karartı ve beyinde akıp giden hiç beklenmedik bir anda filmin bitmesine sebep olup kopan film şeridi!

Bir uçurumdan atıldım ben, ama hemen düşmedim. Önce bir kayalığa savruldum sonra bir diğerine çarptım, kanadım, çok canım acıdı. Nasıl anlatılır ki acı? Desem ki “beynimde karıncalar yürüyor, kalbimi kerpetenle sıkıştırıyorlar, kirpik diplerime iğne batırıyorlar” anlatmış sayılır mıyım? Acıya benzetme bulmak da zormuş. Ne söylesem az, tarife uymaz.

İçeride parçalanmış bir nar, kalıcı bir leke. Kaşıdıkça kanayacak bir yara.
Geçer mi diyorken, yanıtlıyor iç ses: Geçmez, alışırsın en iyi… Ona da eyvallah!

İklim değişikliği şart; olmayacak olanı zorlarsan uçurumun dibine giden yollar düşüyor payına. O uçurumdan düşerken ters eser ya hani rüzgar, işte tam da o an iklim yağmurluyken güneşe dönmek senin elinde yoksa sonrası bataklık. Benden söylemesi. Dibi görmek gerekmiyor illa. “Yaşamadan da öğrenilmiyor ki” dediğini duyar gibiyim de düşerken yaşadın yaşayacağını illa bataklık mı lazım?

Öfke hiç bitmeyecek sanıyorsun ya hani, susarak da kendini anlatabilmeyi öğreniyorsun zamanla. “Ne kadar iyi dinlersen o kadar iyi anlarsın” derler hatırla; işte şimdi biraz susup kendinle kalma zamanı. Uzaktan izlemeyi, olacakları sabırla beklemeyi öğret kendine. Sanıyor musun ki üzülen hep üzüldüğü ile kalıyor. Aksine, ne zaman ki nötr hale geliyorsun işte o zaman senin için bazı güçler adaleti devreye sokuyor; sen o kadar vazgeçmiş oluyorsun ki haberin bile olmuyor.

Şiddetli bir yağmur yağar; fırtına, şimşek hepsi gelir; ardından güneş açar ve ruhunun gökyüzüne dolar gökkuşağı! Uçurumdan bataklığa düşmektense, bırak kendini. Gökkuşağı kucaklasın seni tüm renkleriyle. İyi gelecek!

Merve Çelebican

Hikaye , ,
5 Yorum
 1. Eyüp açıkdeniz 4 Eylül 2019 at 18:20 Cevapla

  Tek kelime ile muhteşem

 2. Siigara yaktım.

 3. İsmail Öztürk 15 Temmuz 2018 at 15:39 Cevapla

  Gerçekten muhteşem..

  Yeni yazılarını heyecan ile bekliyorum. 🙂

 4. Gizem Taşkıran 15 Temmuz 2018 at 00:14 Cevapla

  Tek kelimeyle harika,bayıldımm❤️ Kalemine sağlık,nicelerine..🙏🏻 Hep gökkuşağı olsun..

 5. Çok beğendim gerçekten daha iyi anlatılamazdı tebrik ederim,

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir