5 Ağustos 2018

Still Walking (Aruitemo Aruitemo)

Japon sinemasının bir klasiği olmayı hak eden, izlerken kendimi, ruhumu, duygularımı dinlendirebildiğim harika bir film “Bitmeyen Yürüyüş”.


2008 Japonya
Yönetmen: Hirokazu Koreeda
Öykü: Hirokazu Koreeda

Filmin konusu yok, bence. Bir ailenin öylesine bir gününü anlatıyor. Hiçbir olay yaşanmıyor, iyi ya da kötü herhangi bir sürpriz yok.
Kardeşlerden birinin ölümünden sonra bir anma gününde bir araya gelen anne, baba, iki kardeş ve onların eşleriyle çocukları; yazın en sıcak günlerinde beraber vakit geçiriyorlar. Bu kadar film.

Neden harika; çünkü filmde hiçbir çekici unsur olmamasına rağmen hiç sıkmıyor. İzleyici olarak size de onlarla beraber yaşıyormuşsunuz gibi bir his veriyor ve oturup o insanların hayatına tanıklık ediyorsunuz. Film bu haliyle bile merak uyandırabiliyor. Birçok insanın sıkıcı bulabileceğini biliyorum ama bence Asya kültürüne merak ve hayranlık duyan bizim gibi insanlar için onları daha yakından tanımak, yaşantılarına tanıklık etmek adına izlenebilecek çok iyi bir film.

Mekan olarak geleneksel bir Japon evi seçilmiş diyebilirim, evdeki eşyalar sizi içine çekip sanki yıllardır orada yaşıyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Evdeki yaşanmışlık sizi de kendi içine alıp oraya, tam o noktaya götürüyor.
Seçilen aile ise neredeyse bildiğimiz, hep şahit olduğumuz türden bir ilişkiye sahip. Pek konuşmayan (hatta hiç konuşmayan) bir baba, sürekli bir şeylerle meşgul olan, yemek hazırlayan, misafirlerini mutlu etmeye çalışan bir anne, babalarından çekinen çocuklar… Bu bizim bildiğimiz türden aile kavramına oldukça yakın. İşte bu filmi harika yapan bu kadar gerçek olması. Bizden gibi, bizim evimiz, bizim hikayemiz gibi. Buna bir de Japon insanının o heyecan verici geleneksel hayat tarzı eklenince doğal olarak film harika oluyor.
Film izlemek her zaman adrenalin ya da göz yaşı salgılamanıza neden olacak değil ya! Bazen kafa dinlemek için, bazen yaşanılan andan uzaklaşmak için bazen de sadece izlemek için filmlerle ilgileniyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Benim fikirlerim dışında film uluslararası alanda ödüller kazanmış hatta Türkiye’deki gösteriminden de eli boş dönmemiştir. Başlangıçta iddiasız gibi görünen bir konuda film yapıp afişini ödüllerle süsleyen yönetmen Hirokazu Koreeda’nın diğer filmleri de izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir. Bu yazı vesilesiyle başlayıp seri olarak tamamlayabilirsiniz ve kesinlikle pişman olmazsınız.

Ayşe Eliuz

Film ,

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir