8 Ağustos 2018

Kamuflaj Makyajı

Kamuflaj kelimesi Fransızca askeri bir terim olup “saklanma”, “gizlenme” anlamına gelmektedir yani uzun burnumuzu sevgilimizin ex’ine çaktırmama tekniğidir.

Kamuflaj makyajı yıllardır yapılan, evin ablasını, kardeşi diye oğlan tarafına yutturma geyiğini gerçekleştirebilecek bir sanattır. Bu makyaj ürünlerinin yüksek örtme gücüne sahip olması, sürtünme ve terleme ile bozulmaması gerekir yoksa sevgilinizin ex’i sizi bir kafede basıp yüzünüze şamarı attığında ya da bir bardak su fırlattığında uzun burnunuz küçük enişte gibi ortaya çıkabilir ve küçük enişteyi o saatten sonra da tutmak mümkün olmayabilir.

Kamuflaj makyajı yağlı ve hassas ( Şaşırdık mı? Hayır!) ciltlere uygulamak siyah nokta ve akneye sebep olabilir. Emici özelliğinden ötürü cilt makyajı yer, tıkanan gözenekler sonucu kamufle edeceğiniz yeni özellikler ortaya çıkar. Yağ içeren temizleyiciler bu meredi anca silebilir.

Makyaj öncesi cildi iyice temizlemek, birkaç dakika bekleterek cildi nemlendirmek, tonikleyerek kalan artıkları cilden uzaklaştırarak cildi hazırlamak gerekir. Kamuflaj makyaj sadece yüze değil, vücudun herhangi bir yerine uygulanabilir. 90 beden meme yaratmak, fake baklava kası ile plaj partisinde kızların dikkatini DJ’in üzerinden kendine çekmek mümkün. Sadece kız düşürmek için değil, ameliyat, yara, yanık izleri gibi medikal alanda da kullanılmaktadır.

Kapatıcılar: Fondötenden daha kalın ve opak olan bu ürün; ameliyat, yara, yanık izlerini kapatmak, morlukları iş arkadaşlarımızdan gizlemek için kullanılır. Böylece “Jınım, uykunu alamadığn mığ seeen?” sorularından, arkadaşınızın ağzına yumruğu geçirme isteğinden kurtulmuş bir şekilde sabah kahvenizi huzur içinde yudumlayabilirsiniz.

Renk Düzenleyiciler: Sarı tonda olanları kırmızımsı renk ya da morlukları kapatmak, mor olanlar sarımsı cildi, yeşil olanlar ise kırmızı lekeleri kahverengiye dönüştürmek için kullanılır. Bana sorarsanız bu işe hiç bulaşmadan sarımsı cildinizi hastayım diyerek işyerinden izin almak, dersi ekmek için kullanabilirsiniz.

Kapatıcı Krem: Yoğun ve macumsu olan bu kremsi kapatıcı küçük bölgelere uygulanır. Sivilce, akne, siyah nokta, kızarıklık, morluk üzerinde kullanılarak instagramda 100 like garantileyebilirsiniz.

Sabitleyici Pudra: Makyaj ürününün bir yerde birikmemesi için uygulanır ve 5 dakika bekletildikten sonra bir fırça ile fazlalık alınır. Elinizde kalmamış ise Bülent Ersoy’un gözlerinin altından bir parmak çalabilirsiniz.

Sabitleyici Sprey: Kamuflaj makyajının gün içinde bozulmaması için kullanılır ve makyajı su geçirmez hale getirir. Evin ablası düğün bitene kadar güvende!

Kamuflaj makyajı uygulanırken ideal yüz tipi olan oval yüz yaratılmaya çalışılır. Işıklandırma ile yüz hattı kuvvetlendirilir, gölgelendirme ile silikleştirilir. İkisi de birlikte uygulanmalıdır. Işıklandırma fondöten tonundan açık, gölgelendirme ise koyu olmalıdır. Açık renkler küçük bölgeleri genişletmek (Beyler sakın!), çökük ve koyu renkleri yumuşatmak; koyu renkler büyük bölgeleri küçültmek, uzun olanı kısa göstermek için kullanılır. Uzun burnumuzu sevgilimizin ex’inden saklayacağımız teknik burada devreye giriyor.

Bir sonraki yazıda hangi yüz şeklini nasıl oval hale getiririz, burnumuzu oğlan tarafından nasıl saklarız tekniklerini anlatacağım.
Şimdilik o uzun burun ile biraz daha yandan selfie çektirmeye devam ediniz.
Güzellik önce kafanızda olsun diyor, önce sağa sonra sola selam vererek yazımı bitiriyorum.

Feyza Balkancı

Bakım ve Güzellik , ,

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir