28 Haziran 2018

Önce Rabbini Sonra Cildini Tanı!

Birçok kişi cildini sağdan soldan duyduklarına göre analiz eder, çoğunlukla da yanlış ürün kullanarak cildini düzeltmeye çalışır.

Nasıl bir cildim var
Kadınların çoğu da cildini hassas olarak belirtir ancak ciltlerinden börek açmaya kalksanız yırtılmayacak yufka kıvamında kalın ve serttir. Bu yazı ile elimden geldiğince basit cümlelerle, deriye dermis demeden açıklamaya çalışacağım. (çalişiciim diye okuyun lütfen!)

Normal Cilt: Cilt tiplerinin şahı! Genç kızların beyaz atlı prensten sonra ikinci rüyası! Cildimiz normal mi değil mi anlayabilmek için telefonumuzun ön kamerasını açıp bir selfie çekiliyoruz. Instagram filtresine gerek duymuyorsak cildimiz normal demektir. Voila! Bir güneş gibi canlı, patiska çarşaf gibi gergin, nemi ideal, gözenekleri küçük. Görümcesi, kaynanası uzakta bir kısmet gibi dertsiz, tasasız.

Kuru Cilt: Ayırt etmesi en kolay cilt tipi. Pul pul dökülmeler, soyulmalar olur #şiirsokakta etiketinin yer aldığı duvarlar gibi. Sebum (yağ) az olduğu için sivilce yoktur. Oh ne güzelmiş sivilcesizlik iyidir iyidir derken göz etrafında, yanaklarda kırışıklıkların da olduğunu ekleyip pek de sevinmemek lazım.

Yağlı Cilt: En çok Ege’de görülür. Susmalıyım! Gözenekler geniş, cilt yağdan ötürü parlak. Yıkamadan sonra dahi ele ya da peçeteye yağ geliyor ise tebrikler yağlı bir cilde sahipsiniz. Sivilce, siyah nokta, yağ bezeleri ile hayat size darbeyi lisedeki aşkınızdan önce vurmuştur. Gidene çare olmasa da yağlı cilde çare var elbette! O kısma da bir sonraki yazıda deyineceğim. (deyiniciim.)

Karma Cilt: Bu cilt tipi plajlarda kirli sakallı, güneş gözlüklü erkek oranıyla doğru orantıda yükselen, en sık karşılaşılan cilt tipidir. Genel olarak T bölgesi denilen alın, burun, çene yağlı ve yağışlı; yanaklar ya kuru ya normal her daim yazdır. Bir yanı sosyal medyada sürekli gezen arkadaşımız, bir yanı 38 cevapsız arama yaptığımız sevgilimiz.

Hassas Cilt: Çoğu kadın – erkek hem kendini hem de cildini hassas olarak tanımlar. Belki de hassas bir insansınızdır lakin aynı şeyi çoğunlukla cilt için söylemek pek de mümkün değil. Hassas cilt kokulara, bakım ürünlerine trip atar. Bir kızarmalar, bir ben bunu istememler, bana bunu mu layık gördünler… Genel olarak bu hanım kızımızın yanaklarında kırmızı kırmızı, minik minik lekeler vardır. Deri incecik, kılcal damarlar belirgin. İçi dışı bir cilttir. Bir hassas cilt sahibi olarak demeliyim ki (evet benimki cidden hassas) hemen hemen her şeye alerjik reaksiyon veren bir cilttir. Onun kızarması için bir maddeye de ihtiyacı yoktur. Sevgilisi terk eder, kızarır. Sınavda 95 alır, kızarır yani ruhsal sıkıntılar da yüzüne yansır. Yüzü parça parça kırmızı bu insanları saralım, sarmayalım. Belli ki bir derdi var.

Şimdilik benden bu kadar. Gelecek yazımda da bu cilt tiplerine uygun bakım hakkında bir şeyler karalayacağım. (nasıl okuyacağınızı biliyorsunuz) Hoşça kalın!

Feyza Balkancı

Bakım ve Güzellik , ,
4 Yorum
  1. Bir reklamda diyordu sanırım,
    Cildimiz herşeyimiz 🙂
    Bilgilendirme için teşekkürler, iyi çalışmalar

  2. Aksine ezberi iyi olmayanlara yapılan öğrenimler de ya şeklen ya da esprili bir dille anlatım oluşu akılda kalıcı olur.
    kadın olarak yani hem cinsim olarak zekice ve biraz olsun bilgi içerikli anlatım olmuş tebrikler…

  3. Yazının başlığından anlamalıydım konunun bu kadar saçma işlenebileceğini ! Eğlenceli olabilmek adına insanların cilt tiplerinin bu kadar aşağılandığı başka da blog yazısı görmedim. Yazarı ekstra tebrik etmek istiyorum,rabbini tanıyıp konuyu bu blog sitesinde bile dinle bağdaştırdığı ve hemcinslerinin sorunlarıyla ilgilenmekten ziyade rahatça dalga geçtiği için…

  4. Çok eğlenceli bir yazı olmuş teşekkürler Feyza :))

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir