31 Temmuz 2018

Sırbistan Anıları : Rastgele

Pivo Fest Beograd yani Belgrad Bira Festivali’ne izinleri denk getirip 5 günlük bir kaçamak yaptık. Dış hatlarda kemer çıkarmanın o eşsiz mutluluğu vardı üzerimizde…13 Ağustos 2014 Sava, Tuna ve güzel kadınların kesiştiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da sıcak bir gün. Tarihi güzelliklerini günümüze kadar yaşatan mükemmel bir şehirdeyiz. Kalemegdan’da doğa ile iç içe güneşlenen yapıtlara, Knez Mihajlova’da 1,85 boylarında, karın kaslı, esmer, yeşil gözlü dondurmacı heykellerine denk geliyoruz. Böyle bir tarihe tanıklık etmek her genç bekar erkeği sayısaldan, eşit ağırlıktan vazgeçirip sözele geçirir. Öyle de oldu.

Kalemegdan’da güneşlenen Alexandra’ya selam verdik.
Cevap verdi:
-Hey! dedi.

Askerliği Kalemegdan’da yapsak manzarasına Kağıthane deresi diye bok atacağımız yer o an Kız Kulesi bizim için. Selamlaştıktan sonra tanışıp muhabbet etmemiz çok uzun sürmedi. Bi’ bankada çalıştığından, mesai saatlerinin erken başlayıp erken bittiğinden, boş vakitlerinde ise reklamlarda oynadığından bahsetti. Aşırı sempatik ve iyi niyetiyle muhabbetin sonunda güzel manzarası olan, kahve içebileceğimiz bir yer önerdi. İş yoğunluğuna göre ise tatilimizin devamında tekrar muhabbet etme isteğini dile getirip(vallahi) numaramızı aldı, gitti.


Festivalde günler hızla akıp giderken, anılara yeni anılar eklenirken Alexandra’dan mesaj geldi.
Yeni bir çekim olacağını ve görüşemeyeceğimizi üzülerek bildirdi.
Onu üzen hayat bize neler yapardı?
Hiçbir şey yapmadı.
Belgrad’dayız ya!
İleri, ileri, ileri, okudum onayladım, yükle!

Festivalde sıradan eğlenceli bir gün daha, Nurtepe yerlileri puronun afrodizyak etkisi yaratan tütsü olduğuna inanıyorlar ki yolculuk yaptığım arkadaşım festivalin ortasında sadece metrekare başına düşen kadın nüfusunun maksimize olup yüksek verimliliğe inandığı zamanlarda puro içmemize müsade ediyor. Sahne alan tanımadığımız grupları kısa sürede Duman gibi benimsiyor, bağrımıza basıyoruz neredeyse bi’ Sırptan daha çok eğleniyoruz.

Tuvalete giden arkadaşının dark birasını tutmaktan yorulan Milica, birasını tutmamı benden rica ediyor. Bi’ kaç fırttan sonra tadını sevmediğime karar verince sadece tutmaya başlıyorum. Türk dili okuyan Milica aramızdaki konuşmadan Türk olduğumuzu anlayıp gözlerimin içine baka baka “Ananı bacını senin!” dediğinde beynime kan gitmiyor. O ara tek hatırladığım arkadaşımın ” MBG sakin ol, kız sempatiklik yapmak istedi.” cümlesi oluyor. Ben ısrarla(alkollü) hangi dilde olursa olsun ana bacı karıştırmanın hoş olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Kız bin pişman, ben gergin, arkadaş gülüyor. Af mahiyetinde bi’ mekana davet ediyor bizi. Reddettik tabii, biranın yanında Rakija shot mu atılır? Çok ağır bir içki, dedik. 🙂

Sohbet muhabbet derken günün sonunda Milica’yı istediğim kıvama getirdim artık ana bacı karıştırmıyordu “Güneş görmeyen yerlerine koyayım senin!” diyordu. Hepimiz mutluyduk. Sonraları annesine ezberletmiş, whatsapp’tan video attılar, annesi de koydu sağ olsun.

Hayvanat bahçesi, sıradan tarihi binaları, ucuz lezzetli yemekleri, çok daha ucuz içecekleri, aşırı beğenmediğimiz ama eğlencenin had safhada olduğu festivali, nehir kenarında sabaha kadar açık, demir atmış gemi kulüpleri derken tatilin sonuna geliyor ve “Gömün bizi buraya!” sloganıyla evlere dönüyoruz.

Bir hafta sonra…
BlogNotum.com’da tıklanma rekorları kırmayan, başka dile de çevrilmeyen “Beterin Beteri” var yazısının sahibi olan, hala ülke gündemindeki yeri ile adamlığı ters orantıda olan Binali ve biricik eşi Meltem ile bi’ şeyler içmek için buluştuk.

İstiklal Caddesi’nde tüm dünyası kahve olmuş bir mekanın terasında muhabbet ederken dünyanın ne kadar küçük olduğunu kulağıma ezansız okudular.
Arka masadan gelen ses ile hayretler içerisinde kaldım.

-Murat?
+Hass… Alexandra?

(63 yaşında Türk annesi, Sırp manken Alexandra ve erkek arkadaşı Çinli Kai ile devam eden bir sonraki bölümü merak ediyorsanız yoruma bekliyorum.)

Murat Burak Gülsen

Anı, Sınır Dışı , , ,
5 Yorum
  1. Murat Burak Gülsen 5 Ağustos 2018 at 16:10 Cevapla

    Hemcinslerimin beklentilerini karşılamayacak ikinci bölümü yazmaya başladım, hayal kırıklığı ile güleceğinizi ümit ediyorum 😀

  2. MBG Bey Ayhan Sicimoğlu’nun kadın odaklı kültür gezisi gibi olmuş çok beğendim 🙂 Bir an gözümde canlandı herşey 🙂

  3. Bekliyoruz tabi.. Bu yazi beni fena saardi. Devamini bekliyorum…

  4. Yalçın Çamuroğlu 1 Ağustos 2018 at 10:02 Cevapla

    Devamını ailecek bekliyoruz. Gerçekten ailecek bekliyoruz, şaka değil :))

  5. Bu filmin sonunu çok merak ediyorum 🙂

Lütfen Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir